Si të veproni për të lehtësuar dhimbjet reumatizmale në dimër

December 19, 2012 by  
Filed under Shëndeti

Comments Off

Dhimbjet e kyçeve gjatë lëvizjes është simptoma tipike të artritit reumatik. Kyçet ënjten, dhembin dhe në rastin e një malcimi të rëndë bëhen të nxehta. Më e zakonshmja është që kyçet preken po aq shumë në të dyja anët e trupit. Kjo sëmundje mund të ndryshojë shumë midis njerëzve të ndryshëm. Përveç se shqetësime në kyçe, deje dhe muskuj, njerëzit me artritin reumatik mund të kenë edhe simptoma të tjera si gunga reumatoide në nënlëkurë. Ato shfaqen në vende të tilla në trup ku ushtrohet shumë shtypje ndaj lëkurës, si për shembull, tek bërrylat apo në gishtërinj. Më i rrallë është malcimi në pleurë, cipën e zemrës apo në sy.
Në rastin e një malcimi të përhapur, njeriu ndjehet i lodhur në mënyrë të dukshme. Shqetësimet janë herë më të forta e herë më të dobëta dhe periudhat më të mira këmbejnë me më të këqijat. Simptomat shtohen shpesh kur njeriu stërmundohet dhe ngarkon kyçet, në rast infeksionesh, kur është ftohtë dhe ndonjëherë edhe kur është nxehtë.
Simptomat
Pezmatimi reumatik i nyjeve trupore (kyçeve) ose ndryshe artriti reumatik është një sëmundje, që shpesh nis në nyjet e vogla, në duar dhe këmbë. Kyçet ënjten, të dhembin dhe në rastin e malcimit të madh ato bëhen të nxehta. Malcimi çon në sertësi në kyçe, sidomos kur njeriu çohet në mëngjes apo ka ndenjur në vend për një kohë të gjatë. Më e zakonshmja është që kyçet preken po aq shumë në të dyja anët e trupit. Malcimi nis në indet e kupës së kyçit. Nëse malcimi vazhdon për një kohë të gjatë, mund të dëmtojë pjesë të ndryshme në kyç dhe rreth tij si kërcet e kyçit, kockat, gilcat dhe ligamentet. Lëvizshmëria në kyçe keqësohet dhe kyçi në disa raste mundet të keqvendoset. Në raste të rralla mundet që edhe organe të tjera në trup të malcohen, si për shembull pleura, cipa e zemrës, enët e gjakut dhe sytë.
Diagnostikimi
Njerëzit me simptoma që mund të tregojnë artritin reumatik duhet të kontaktojnë një mjek. Tek mjeku njeriu përshkruan shqetësimet e veta dhe iu përgjigjet pyetjeve mbi shëndetin, mënyrën e të jetuarit, mbi sëmundje të tjera dhe barnat që merr. Nëse kyçet janë të ënjtura, atëherë mjeku duhet të peshojë mendimin se mos kemi të bëjmë me artrit reumatik. Nëse mjeku dyshon që në një fazë të hershme se personi në fjalë vuan nga kjo sëmundje, atëherë duhet kontaktuar një specialist, një reumatolog. Sa më herët të nisë kurimi, aq më të mira janë mundësitë për të frenuar rrjedhën e sëmundjes.
Këshillat e mjekëve
Mjeku i përgjithshëm ose reumatologu kontrollon të gjithë trupin, shqyrton gjendjen e kyçeve, mat sedimentin e gjakut dhe bën analiza të tjera gjaku për të gjykuar se sa veprues është malcimi në trup. Bëhet një analizë gjaku për të parë nëse ka faktorë reumatikë në gjak, RF. Rreth tre nga katër vetë me artrit reumatik kanë RF në gjak (në rastin kur sëmundja sapo ka filluar një në dy vetë kanë RF në gjak). Tek një pjesë e vogël e popullsisë RF haset edhe tek ata që as nuk kanë artrit reumatik dhe as nuk do të kapen nga kjo sëmundje. Pra që ka RF në gjak nuk është dëshmi që njeriu ka artrit reumatik, por mund të jetë një udhërrëfyes. Kyçet kontrollohen me radiografi. Në fillimet e sëmundjes është i zakonshëm rëntgenogrami i duarve, kyçeve të duarve. Nëse malcimi ka vazhduar për një farë kohe, atëherë mjeku mund të shohë një hollim të nxënësisë së kalciumit në kockë pranë kyçeve të sëmura, dhe pas një kohe më të gjatë shfaqen ndryshime të tjera më të përcaktuara.

Bimët që frenojnë reumatizmin, nga hithrat deri tek rigoni

Disa shenja që tregojnë për reumatizëm, këshilla dhe ushqimet

Zbardhja e gishtave të duarve, pas ekspozimit në të ftohtë, e ardhur kjo jo vetëm nga faktorë klimaterikë, por edhe për shkak të emocioneve. Ndjesia e thatësirës në sy apo rërës, e shoqëruar edhe me ndjenjën e thatësirës edhe në gojë. Skuqja e fytyrës, është kjo një ndër 10 shenjat që paralajmërojnë për sëmundje reumatizmale
Bimët që frenojnë reumatizmin
Hithra
Bimë e egër barishtore përmban sasira të konsiderueshme të vitaminës A dhe C, vitaminë K, amin si histamina, serotoninë dhe minerale siç është hekuri shumë i rëndësishëm për organizmin e njeriut. Në mjekësinë popullore hithra njihet si mbretëresha e bimëve mjekësore, për shkak të efekteve të saj pozitive në shërimin e disa sëmundjeve. Përdorimi i kësaj bime gjatë periudhës së pranverës ndihmon në pastrimin e gjakut dhe te të sëmurët me anemi. Këshillohet që gjatë kësaj kohe të konsumohet sa më shpesh bima e hithrës në formë sallate ose dhe e gatuar në supë ose byrek. Gjithashtu, mund të pihen 3 gota çaj në ditë nga kjo bimë. Për të përgatitur çajin nevojitet një lugë nga bima e tharë dhe e grimcuar. Kjo masë hidhet në një gotë me ujë të nxehtë dhe lihet në qetësi për 15 minuta. Më pas kullohet dhe pihet 3 herë në ditë nga një gotë.
Rigoni
Pjesa që ndihmon në kurimin e sëmundjeve është e gjithë bima, por mund të përdoren edhe gjethet e saj, të mbledhura gjatë kohës së lulëzimit nga qershori deri në shtator. Për përgatitjen e çajit të rigonit, merr një lugë gjelle nga gjethet e tij të thara dhe i hedh në një gotë, pastaj në atë gotë hedh ujë të vluar dhe e lë 15 min. Pastaj e kullon dhe e pi, dy herë në ditë
Farat e lulediellit
Farat e lules se diellit, për vetë përmbajtjen e tyre, kanë veti anti-malcuese të kyçeve, më të fortë se ilaçi i njohur me emrin “Ibuprofen”. Përvetësimi i 250 gramë fara lule dielli është e barabartë me efektin e ilaçit më të mire anti-malcues të kyçeve
Qershia
Qershia përmban magnezium dhe botacium, i pari konsiderohet asgjësues dhimbjesh, ndërsa i dyti zvogëlues malcimi. Ngrënia e disa kokrrave në ditë do të mjaftonte, qoftë edhe të konservuara
Peshku
Ngrënia e peshkut dhe e vajit të peshkut bën dobi në kurimin e malcimit të kyçeve.
Lule fieri
Gjethet dhe degët i “fierit” përdoren gjithashtu për kurimin e përdhesit (cermës) dhe reumatizmës. Pasi i pret degët e fierit në copa të vogla, i vendos mbi vendin e dhembjes dhe i lidh me një copë apo fasho. Në fillim dhembjet do të shtohen, por për një kohë të shkurtër ato do të eliminohen totalisht.
Çaji
Të gjithë pacientët që vuajnë nga reumatizma, nuk duhet ta pinë asnjëherë çajin në një enë metali, por vetëm qelqi ose prej druri. Madje mjekët rekomandojnë që edhe vetë çaji të mos zihet në një enë metali, por qelqi apo porcelani. Kurimi i sëmundjeve reumatizmale është kthyer në një sfidë për mjekësinë. Edhe pse një diagnozë tejet e përhapur ndër popullatë, shumë pak e trajtojnë. Këtë situatë mjekët e shohin si tejet alarmante, për këtë ata bëjnë thirrje që të bëhen vizitat mjekësore sa më parë për të nisur trajtimin shëndetësor. Sipas tyre në rast të kapjes së sëmundjes në fazat e para të zhvillimit, rritet edhe mundësia për trajtimin e tyre. Për këtë mjekët reumatologë evidentojnë edhe 10 shenjat që nuk duhet të neglizhohen, ku pasja e një apo disa prej këtyre shenjave duhet t’ju drejtojë drejt qendrave shëndetësore për kryerjen e vizitës mjekësore.

10 shenjat
Shenja kryesore që mjekët reumatologë evidentojnë është dhembja dhe enjtja e kyçeve të duarve, dhimbje që vazhdon prej mese tre javësh. Një mpirje e përgjithshme e trupit, e cila evidentohet që në momentin e zgjimit në mëngjes dhe vazhdon për disa minuta. Një ënjtje e papritur, e shoqëruar me raste edhe me dhembje lokale nëpër trup, të një ose më shumë kockave, edhe pse në mungesë të dëmtimeve apo shembjeve. Një tjetër shenjë që sinjalizon fillimin e reumatizmit, e hasur edhe ndër të rinj është një dhembje e përgjithshme që shkon deri tek gjunjët, dhembje që shkon e vjen. Zbardhja e gishtave të duarve, pas ekspozimit në të ftohtë, e ardhur kjo jo vetëm nga faktorë klimaterikë por edhe për shkak të emocioneve. Ndjesia e thatësirës në sy, apo rërës, e shoqëruar edhe me ndjenjën e thatësirës edhe në gojë. Skuqja e fytyrës, është kjo një ndër 10 shenjat që paralajmërojnë për sëmundje reumatizmale. Skuqje e hundës, në faqe dhe rreth syve. Ndërsa tek 50-vjeçaret, shfaqje e papritur e dhembjes në të dyja shpatullat, duke krijuar pamundësi lëvizje dhe ngritje nga një kolltuk, me raste tek kjo kategori ka edhe rënie në peshë dhe dhembje koke. Një tjetër shenjë lidhet me gratë pas menopauzës apo tek pacientet që marrin kortizon, kanë dhembje të papritur në shpinë dhe veçanërisht pas një sforcoje në ngritjen e peshave të rënda. Tek personat ku shenjat janë përkeqësuar akoma më shumë dhimbjet shtohen duke prekur edhe shtyllën kurrizore.

Diagnoza
Reumatizmi është shkaku i dytë, pas sëmundjeve të qarkullimit të gjakut, që shkakton më tepër paaftësi për punë. Më tepër se 50 për qind e njerëzve mbi 65-vjeç vuajnë nga kjo sëmundje, ndërsa kjo përqindje është më e lartë te seksin femër. Për këtë njohja e sëmundjeve reumatike sa më shpejt të jetë e mundur është vendimtare.

Shkaqet
Shkaqet e sëmundjeve reumatizmale janë të përgjithshme dhe lokale, shpjegojnë reumatologët duke pohuar se, shkaqet lokale, pra të pjesëve të ndryshme të trupit, janë të shpeshta gjatë artrozës. Sipas tyre, sa herë që sforcohet një nyjë, duhet të mendohet për rrezikun e dëmtimit të saj, sidomos ato me natyrë sportive dhe profesionale nga mikrotraumat, kjo mundësi shtohet në rast se kemi të bëjmë me një anomali anatomike të fituar apo të lindur, e cila ndikon fuqishëm mbi artrozë. Ndërsa ndër shkaqet e përgjithshme, specialistët përmendin moshën, e cila përbën një faktor etiologjik, ku artroza sa vjen e theksohet. Ndërkohë, faktori gjenetik, pra trashëgimia, sipas mjekëve, ndikon sidomos në formën e artrozës së gishtave të këmbëve dhe të duarve, ku viktimë e kësaj, sipas tij, janë sidomos femrat. Po ashtu klima e ftohë ndikon shumë në rëndimin e artrozës poliartikulare, e cila prek duart dhe viktimë janë sidomos gratë pas të 50-ve, kur kjo kombinohet me perimenofrazën, por te gratë edhe mbipesha është faktor negativ për sëmundjet reumatizmale.

Rrezikuarit
Gratë preken në më tepër se dyfishin e rasteve sesa burrat. Artriti reumatik mund të shfaqet në të gjitha moshat, por mosha mesatare tek ata që sëmuren është 55 vjeç. Kjo sëmundje gjendet në të gjithë botën dhe është pothuajse njëlloj e zakonshme në të gjitha anët e botës. Studiuesit nuk kanë arritur akoma të sqarojnë shkaqet që çojnë në artritin reumatik. Me sa duket ka shumë faktorë që marrin pjesë. Është konstatuar se ka disa prirje të trashëgueshme që përbëjnë një rrezik më të madh për t’u kapur nga artriti reumatik. Rreziku për t’u kapur nga një variant më i rëndë i sëmundjes mund të jetë gjithashtu i trashëgueshëm. Tek dikush që ka prirje për t’u kapur nga kjo sëmundje mundet që disa lloj infektimesh të bëjnë që ajo të shpërthejë.

Trajtimi
Të gjitha format e sëmundjeve reumatike, duke filluar që nga artrozat e deri tek osteoporoza, nga dhimbjet e belit e deri tek artriti reumatoid, janë të rënda për t’u trajtuar nëse zbulohen me një vonesë të madhe. Mjekët këshillojnë se është mjaft e rëndësishme të kapen me kohë shenjat e para të sëmundjes. Diagnostifikimi mund të bëhet me mjaft sukses, meqë simptomat e para të kësaj sëmundjeje hetohen lehtë. Për pacientë të prekur nga sëmundje reumatike edhe veprimet më të thjeshta si: hapja e një dritareje, e një dere, mbathja e këpucëve, hapja e një shisheje etj., shkaktojnë një mbledhje të kyçeve, dhimbje që sjellin rrezikun e përkeqësimeve të mëtejshme. Por nuk janë vetëm barnat që përdoren për të lehtësuar dhembjet e të sëmurëve me reumatizëm. Gjestet që duhet të shmangni për të lehtësuar dhimbjet e sëmundjeve reumatike. Mos e mbani kurrë çantën të varur në bërryl, por gjithmonë në shpatull. Mos mbathni kurrë këpucë me taka të larta, të ngushta, ose mjaft të holla. Kur shkruani, më mirë përdorni një laps ose stilolaps të trashë, në vend të ndonjë lapsi me përmasa normale. Kur ngrini një sërë pjatash, më mirë bëjeni këtë veprim duke i vendosur të tërë gishtat nën to, sesa duke e mbajtur gishtin tregues mbi to.

Dieta
Të hash fruta e perime ndihmon në luftimin e sëmundje së reumatizmës. Më mirë është të pakësohet përdorimi i mishit, i verës, dhe i ushqimeve me erëza. Dhimbjet e shpinës. Mjekimi i vetëm për këtë sëmundje është pushimi i plotë. Sipas statistikave, të gjitha dhimbjet e belit zgjasin një javë, qofshin të kuruara ose jo me pomada të ndryshme apo me antiinflamatorë. Dhimbjet të qafës. Një ndër tri rastet, ka prejardhje psikologjike.

Cilët janë faktorët që ndikojnë në
shfaqjen e sëmundjeve reumatizmale?

Janë të shumtë faktorët që ndikojnë në shfaqjen e këtyre sëmundjeve, që mund të jenë të kategorive të ndryshme, që nga format më të lehta tek ato më të rënda. Zakonisht shfaqja e tyre bëhet evidente gjatë kësaj stine si pasojë e faktorëve ambientalë dhe shtimit të lagështisë. Megjithatë, ato mund të shfaqen dhe si pasojë e sforcimit të nyjeve e pjesëve të ndryshme trupore. Ndërsa faktor është dhe mosha, ku tek ato të mëdhatë, këto shfaqen më shumë. Megjithatë, shkak i përhapjes së sëmundjes mund të jetë dhe faktori gjenetik që ndikon sidomos në artrozën e gishtave të këmbës apo të dorës, ku më shumë viktima janë femrat. Ndërsa klima mund të bëhet faktor nga ana tjetër, që shfaq artrozën poliatrikulare, si dhe mbipesha bëhet shkak për rëndimin e saj.

Si mund të kurohet kjo sëmundje me anë të medikamenteve dhe çfarë kujdesi duhet të tregojnë pacientët ndaj përdorimit të tyre?

Marrja e ilaçeve duhet bërë në ato raste pasi është përcaktuar diagnoza e saktë e sëmundjes. Kështu, në varësi të ecurisë së sëmundjes përcaktohet dhe kategoria e ilaçeve që duhen përdorur. Në pjesën më të madhe të rasteve këshillohet përdorimi i analgjetikëve, të cilat janë ilaçe që lehtësojnë dhimbjet e shfaqura duke mos ndikuar në uljen e inflamacionit. Përdorimi i këtyre preparateve zakonisht këshillohet në rastet kur ka dhimbje të lehta, të cilat mund të eliminohen brenda një ore. Gjithashtu, këto ilaçe kanë dhe një funksion tjetër mbrojtës, siç është i pengimit të dërgimit apo transportimit të dhimbjes deri në sistemin nervor. Analgjetikët janë të formave të ndryshme dhe duhen përdorur në bazë të ecurisë së sëmundjes. Ndërkohë që përdorimi i ilaçeve duhet përdorur më me kujdes, kjo sidomos në rastet e pacientëve që vuajnë dhe nga sëmundje të tjera përveç reumatizmit, për shembull siç janë ata që vuajnë nga zemra, të cilët detyrohen të marrin dhe diuretikë. Në këtë rast përdorimi i barnave duhet bërë me kujdes që të mos mbeten efekte anësore.

Çfarë u këshillohet pacientëve që të
mbajnë parasysh në trajtimin e sëmundjes?

Kombinimi i gjithë faktorëve, si përdorimi i ilaçeve të duhura, bërja e ushtrimeve fizike, mbajtja nën kontroll e peshës trupore, shmangia e ambienteve të ftohta, përdorimi i ushqimeve të pasura me vitamina, mund të shërbejnë për mbajtjen e sëmundjes nën kontroll. Këshillohet përdorimi i kremrave të ndryshme, të cilat ndikojnë në lehtësimin e dhimbjeve. Një rol pozitiv në trajtimin e kësaj sëmundjeje luajnë dhe kompresat. Kështu, këshillohet që një person herë pas herë të vërë kompresa në nyjet ku ndjejnë dhimbje. Kjo duke vendosur gjera të ngrohta, megjithatë në këtë rast duhet bërë kujdes që të mos depërtojë lagështira apo ftohtësia në vendin ku ka dhimbje, sepse në këtë mënyrë kjo edhe mund të rëndohet më shumë si gjendje. Nga ana tjetër, dhe mënyra e të ushqyerit është një tjetër faktor i rëndësishëm kurues. Pacientët duhet të bëjnë kujdes që në tavolinat e tyre të mos mungojnë dy vitaminat C dhe A, të cilat ndikojnë në shmangien e vetive reumatizmale të trupit për shkak të vetive që kanë.

Aktivitetet sportive largojnë reumatizmin

Zhvillimi i aktiviteteve sportive ndihmon në mbajtjen larg të pasojave që lënë sëmundjet reumatizmale. Kështu, mjekët këshillojnë që të paktën dy herë në javë të zhvillohen aktivitete sportive. Shkalla e të bërit të këtyre ushtrimeve sportive përcaktohet në bazë të ecurisë së sëmundjes. Nuk duhet të bëjnë ushtrime të rënduara ata persona, që përveç kësaj sëmundjeje mund të kenë edhe probleme me zemrën e të tjera të ngjashme. Ndërkohë që përveç aktiviteteve të tilla këshillohet dhe bërja e plazhit dhe frekuentimi i rërës gjatë orëve të para të ditës. Kjo sipas tyre ndihmon në shpërndarjen e dhimbjes dhe forcimin e kockave dhe në shmangien e problemeve shëndetësore

Këshilla

Përdorimi i vitaminave C dhe A

Zhvillimi i aktiviteteve sportive

Frekuentimi i plazhit çdo vit

Përdorimi i multivitaminave

Shmangia e ambienteve të ftohta

Marrja e paracetamolit kur ka dhimbje

Bërja e kompresave të ngrohta

Shmangia e ngritjes së peshave të rënda

Vajtja te mjeku çdo dy javë

Konsumi i sa më shumë çajrave bimore

Këshillohen banjat termale

t.observer

Cilët janë ushqimet që i nevojiten trurit tuaj

November 23, 2012 by  
Filed under Shëndeti

Comments Off

Zgjedhja e produkteve ushqimore është shumë e rëndësishme për organizmin njerëzor, sidomos për trurin i cili është organi më i rëndësishëm në trupin tuaj. Nëse truri nuk funksionon normalisht, atëherë do fillojnë të shfaqen mangësi në aktivitetin tuaj të përditshëm, dhe si rezultat do të ndjehni të përgjumur. Burimi më i mirë dhe i shëndetshëm për trurin tuaj janë ato që djegin karbohidratet, prandaj nëse konsumoni produktet e duhura ju do të keni një ativitet të mirë në trurin tuaj.

Arrat, Lajthitë

Përveq se prodhojnë yndyrë të nevojshme, arrat dhe lajthitë përmbajnë vitaminen E – e cila rezulton si lidhje për përmiresimin e memorjes.

Peshk në Vaj

Njëra nga kimikatet më të cituara dhe më të shpeshta për t’a rritur funksionimin e trurit kanë omega 3 të trashurit e acidit. Qelizat në membranën e trurit tuaj janë pjesërisht të krijuara nga të trashet e acidit, dhe këto membrana janë të domosdoshme për sinjalet. Njerzit të cilët ushqehen me shum ushqim përmbajnë omega 4 dhe kanë më pak rrezik nga goditjet dhe çmendurit.

Kofeina

Arsyeja kur ju zgjoheni në mengjes dhe përdorni kafen, është sepse kofeina përmirëson në mënyre marramëndëse koncentrimin tuaj. Por problem për perdorimin e kafes është se efekti nuk qëndron shume gjate.

Drithërat

Kjo mund të duket sikurse nuk ka të bëjë asgje si ushqim i mirë për trurin tuaj apo që mund të ketë efekte të mira në funksionimin e trurit, mirëpo  ndihmon shumë në qarkullimin e gjakut. Truri juaj sikurse çdo organ tjetër në trupin e njeriut ka nevojë për qarkullim të gjakut.

Avokadot

Ndihmojne trurin tuaj pothuajse në mënyrë të njëjtë si të gjitha farat, të cilat duke zvogëluar kolesterolin mundëson ngritjen e qarkullimit të gjakut.

Dashuria dhe epshi, si t’i dallojme?!

November 14, 2012 by  
Filed under Psikologji

Comments Off

 

Dashuria nuk e përjashton epshin, por ajo kërkon kohë dhe nuk duhet që të bazohet në projeksione. Në librin e saj “A Guide to Intuitive Healing”, dr. Xhudit Orlof e tregon qartë dallimin midis dashurisë dhe epshit, duke na ofruar këshilla sesi të njohim këto dy ndjenja.

Një sfidë e madhe e atraktivitetit seksual është që të mësoheni të rrini të përqendruar dhe që të dëgjoni me vëmendje se çka ju thotë intuita rreth personit me të cilin jeni në lidhje.

Kjo nuk është detyrë e lehtë: hormonet zbukurojnë gjithçka, por duhet që të jeni objektiv dhe të merrni vendime me kokë të ftohtë.

Për këtë shkak, nëse ai zëri i brendshëm vazhdimisht ju thotë ‘rrezik’, nëse nuk ndiheni mirë, nëse nuk ju pëlqen sesi ju trajton, por prapëseprapë nuk mund t’i thoni ‘jo’ – këtu diçka nuk është në rregull, gjë që duhet të ndaleni njëherë dhe ta analizoni mirë e mirë. Ndani pak kohë për veten tuaj dhe mendoni ne menyra sa me racionale.

 

- Nuk është e thënë që gjithmonë të rrini të preokupuar dhe  me dyshime. Në mënyrë që të jemi të lumtur, duhet edhe që të rrezikojmë ndonjëherë, por me rëndësi është që të mos injorojmë shenjat subtile – thotë dr. Orloff.

Shenjat e epshit

Mendoni vetëm në pamjen dhe trupin e personit me të cilin jeni në lidhje.

Ju intereson vetëm seksi.

Ju interesojnë fantazimet dhe nuk do të donit të bisedonit rreth ndjenjave.

Pas natës së kaluar bashkë, nuk ju pëlqejnë ledhatimet, doni që sa më parë të largoheni.

Dashnorë, por jo edhe miq.

Shenjat e dashurisë

Doni që të kaloni një kohë kualitative së bashku.

Kur bisedoni, ju duket se koha fluturon.

Doni që personi tjetër të jetë i lumtur.

Ai/ajo ju motivon që të jeni më i/e mirë.

Doni që ta njihni me miqtë.

Elbasan, bashkëshorti vrasës: E masakrova gruan se dashnorët e saj me rrihnin djalin

November 13, 2012 by  
Filed under Lajmi i Fundit

Comments Off

“Jam autori i vrasjes dhe kam pasur motive të forta që më kanë detyruar të dal jashtë natyrës sime. Nuk e vrava për xhelozi.

Më ka tradhtuar sistematikisht dhe ia kam falur për hir të ruajtjes së qetësisë së fëmijëve. Por kur punët shkuan përtej tradhtisë, nuk ka burrë në botë që të durojë.

Ajo me tradhtinë e saj po më fuste në sherr edhe fëmijët, dhe kjo ishte e pafalshme dhe e patolerueshme. Situata arriti kulmin ditët e fundit, aq sa ngjarjet e ndodhura janë të tmerrshme për t’u rrëfyer e jo më për t’u përjetuar.

E kam vrarë për të shpëtuar djalin. Vetëm pak ditë më parë, tim bir ma dhunuan e keqtrajtuan dashnorët e saj”. Kështu është shprehur në polici burri 62-vjeçarë, i cili masakroj me thikë bashkëshorten e tij një ditë më parë në qytetin e Elbasanit.

Krimi brenda familjes i merr jetën një 43-vjeçareje, nënë e dy fëmijëve, në qytetin e Elbasanit. Në një nga lagjet pranë stadiumit “Ruzhdi Bizhuta”, në orën 04 e 40 minuta të mëngjesit të djeshëm burri ka qëlluar për vdekje me thikë bashkëshorten e tij, pasi e kishte dhunuar për disa orë në banesën ku ata jetonin prej kohësh.

Burime zyrtare nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Elbasan bënë të ditur, se Vergjinushe Hasani humbi jetën rrugës për në spital, për shkak të hemorragjisë nga plagët që i ishin shkaktuar nga thikat që bashkëshorti kishte ngulur mbi trupin e 43-vjeçares.

Pas krimit, autori Agron Hasani, 62 vjeç, bashkëshorti i viktimës, ka tentuar të largohej nga banesa, por është kapur nga policia e cila ishte sinjalizuar nga fqinjët. /lajmekspres.com/

Related News

5 strategji kundër rënies së flokëve

November 11, 2012 by  
Filed under Estetikë

Comments Off

Nëse keni probleme me rënien e flokëve, provoni mjetet natyrale dhe të lira kundër kësaj dukurie.
Pavarësisht përparimit të madh në mjekësisë, nuk ka ilaçe efikase dhe të lira kundër qerosjes. Edhe pse një tabletë nuk mund të zgjidhë problemet me rënien e flokëve, ka shumë metoda për lehtësimin e procesit të përgjithshëm të padëshiruar. Nëse nuk keni para për transplantim të shtrenjtë dhe afatgjatë, provoni që problemin e rënies së flokëve ta zgjidhni me kombinimin e strategjive vijuese:

 

 

1. Ushqimi i rregullt
Bukuria vjen nga brenda, ndërsa parakusht për flokët e shëndetshme është ushqimi i balancuar. Flokët për t’u rritur kanë nevojë për hekur, lizinë dhe vitaminë B e cila në organizëm futet me konsumimin e pemëve dhe perimeve. Rekomandohet që njëkohësisht të pihet shumë ujë i pasur me minerale.
2. Shamponët
Shamponët kundër rënies së flokëve nuk veprojnë brenda natës dhe sigurisht që nuk janë efikas siç pohojnë prodhuesit. Megjithatë, nuk duhet të harrohet ndikimi i tyre pozitiv në flokë. Shamponët me rozmarinë nxisin qarkullimin e gjakut në skalp, derisa kafeina zgjat “jetëgjatësinë” e çdo fije floku.
3. Silica
Mjeti i shkëlqyeshëm natyral për thonj të bukur dhe flokë. Mund të blihet në formë të kapsulës, ndërsa ndryshimet e para pozitive ndodhin pas dy-tre muajsh. Kapsulat janë edhe më efikase kur merren me jogurt.
4. Uthulla e mollës
Përdoret te humbja difuze e flokëve, respektivisht hollimi i flokëve në zonën e tërë kokës. Vjen deri te bllokimi i folikulave, ndërsa shkaku më i shpeshtë është kujdesi i gabuar ndaj flokëve. Uthulla e mollës duhet të përzihet me ujin ne raport 1:1,5 dhe të aplikohet në flokët e pastra të lagura dhe të shpërlahet mirë. Uthulla e mollës ndihmon edhe kundër zbokthit

.5. Fenugreek
Fenugreek ose tërfili grek është bimë, farat e së cilës përdoren si mëlmesë në kuzhinë, ndërsa njihet edhe për veprimin shërues. Përmban vitamina, lizinë, bakër dhe trigonelinë, ndërsa pikërisht kjo e fundit ndikon në balancën hormonale në trupin mashkullor.

Shkencëtarët me teori kuantike për ekzistencën e shpirtit

November 5, 2012 by  
Filed under Psikologji

Comments Off

 

Shkencëtarët me teori kuantike për ekzistencën e shpirtit

 

Përvojat e vdekjes klinike sipas kësaj teorie të re ndodhin kur grimcat kuantike të cilat përbëjnë shpirtin e braktisin sistemin nervor dhe nisen për në gjithësi.
Siç pohojnë dy shkencëtarë, dr. Stuart Hameroff nga SHBA dhe fizikani britanik sir Roger Penrose, vetëdija apo shpirti është në të vërtetë program i kompjuterit kuantik në trurin tonë i cili mund të vazhdojë ekzistimin në gjithësi edhe pas vdekjes. Shkencëtarët në këtë mënyrë kanë provuar të shpjegojnë fenomenet e përvojave të vdekjes klinike. Ata kanë punuar në këtë teori prej vitit 1996.
Teorinë apo konstatimin e tyre e kanë bazuar në teorinë kuantike të vetëdijes, duke pohuar që shpirti ynë është i vendosur në mikrotubula, që janë struktura brenda qelizave të trurit.
Sipas tyre, vetëdija është rezultat i performansës së gravitetit kuantik brenda mikrotubulave (proces të cilin ata e quajnë orchestrated objective reduction – Orch-OR apo reduktimi objektiv i orkestruar), gjë që i ka shtyrë në përfundimin që shpirti ynë është shumë më shumë se interaksion i thjeshtë i neuroneve në tru. Në të vërtetë, shpirti është i krijuar nga vetë gjithësia dhe madje nuk përjashtojnë edhe mundësinë që ka ekzistuar edhe para fillimit të kohës.
Kjo teori e cila tërheq shumë nga budizmi thotë që gjatë përvojave të vdekjes klinike mikrotubulat humbin gjendjen e tyre kuantike, por informatat që përmbajnë nuk janë shkatërruar por thjesht vetëm braktisin trupin dhe kthehen në gjithësi.
Në rast se pacienti kthehet në jetë, informatat kuantike kthehen në mikrobutula dhe kjo është në fakt ajo që njerëzit e përshkruajnë si përvojë e afërt e vdekjes apo vdekja klinike. Por, nëse personi vdes, informatat vazhdojnë të jetojnë pakufi jashtë trupit, si shpirt.b.ideve

 

 

Çfarë vërejnë femrat tek mashkulli në takimin e parë?

November 2, 2012 by  
Filed under Lifestyle

Comments Off

Femrat kryesisht e vlerësojnë një mashkull në bazë të asaj se çfarë përshtypje dhuron në takimin e parë, e natyrisht se ajo që së pari ato vërejnë është si duket ai, por ato vërejnë edhe diçka tjetër…

 

Përshtypja e parë për dikë, ndoshta, nuk është më e rëndësishmja, por me siguri se e ka peshën e vet.

Pesha dhe gjatësia
Sa jeni të gjatë dhe sa peshoni është gjëja e parë të cilën shumica e femrave e vërejnë, sepse kërkojnë një mashkull i cili ju përshtatet edhe fizikisht. Prandaj, kujdes me trupin dhe mos lejoni që të shtoni për së tepërmi në peshë.

Atraktiviteti
Kryesisht meshkujt i dëgjojmë se si pranë vetes kërkojnë një femër atraktive, por edhe për femrat vlen e njëjta. Pos atraktivitetit ato dëshirojnë që mashkulli të ketë stil të mirë të flokëve, stil të veshjes dhe ta mbajë higjienën personale.

Humori
Femrat i tërheq buzëqeshja. Në takimin e parë mos jini i mërrolur apo tepër serioz. Tregoni se keni buzëqeshje të bukur dhe josheni. E, mos harroni se femrave ju pëlqejnë meshkujt që kanë sens humori.

Vetëbesimi
Meshkujt të cilët rrezatojnë me vetëbesim janë shumë më tërheqës. Femrave ju nevojitet vetëm disa minuta për ta vlerësuar që në takimin e parë se sa vetëbesim keni në veten tuaj. Po ashtu, mbani mend se arroganca nuk është e ngjashme me vetëbesimin.

Komunikimi
Meshkujt në takimin e parë provojnë ta impresionojnë femrën. Mirëpo, ato nuk dëshirojnë të flisni për veten tuaj, por kanë dëshirë t’i lini që ato vetë të interesohen për gjërat. Pra, komunikimi le të jetë i dyfishtë dhe me këtë rast femrën shikojeni në sy. /Telegrafi/

4 këshilla se si të ndjehemi mirë me veten

October 24, 2012 by  
Filed under Lifestyle

Comments Off

Të jesh mirë  me veten dhe të ndihesh e kënaqur nga trupi jot është shumë e rëndësishme për për të mos u bërë skllave të modës dhe të tendencave që mund të çojnë në çrregullime të rrezikshme  mendore.

Edhe pse kemi pasiguri është e rëndësishme që të pranojmë, dhe të vlerësojmë ato karakteristika fizike që na bëjnë të veçantë. Në lidhje me këtë doktoresha  Tiffany Stewart psikologe klinike në fakultetin e Kerkimeve Biomedikal në Penningtonn ka dhënë disa sugjerime që mund të ndihmojnë për të krijuar një imazh pozitiv të trupit tuaj.

Jepini vetes 10 minuta në ditë për t’u fokusuar në pjesën që ju pëlqeni më shumë në trupin tuaj dhe shkruajeni. Kjo mund të shërbejë për të zëvëndësuar kritikën  me mirënjohjen.

Mësoni të filtroni mesazhet që vijnë nga mediat për përsosmërinë fizike, duke evituar që këto të bëhen principet kryesore tuajat dhe të ndikojnë në jetën tuaj. Në këtë mënyrë rrezikoni të humbni kontrollin e vetes.

Mësoni të kultivoni një sens mirenjohjeje ndaj të tjerëve dhe ndaj vetes.

Fokusohuni mbi  në shëndetin e mendjes dhe trupit, më mirë se të përqëndrohesh tek pamja fizike./Albmirror.com/


Si te mos djersitim

October 10, 2012 by  
Filed under Estetikë

Comments Off

Vuan nga djersitja e tepërt  dhe ndihesh shpesh ne siklet?

Ja disa mënyra për ta shmangur.

Trajtim në mënyrë natyrale.

Do që të eleminosh njollën e djersës që krijohet sapo vesh një bluzë të ngushtë? Hapi i parë është që të  kurosh me detaje higjenën ditore dhe të zgjedhesh produktet e duhura.

Deodorantët e duhur janë ata që kanë në përbërjen e tyre sherebelë, rosmarinë, përbërës që mbulojnë erën dhe kanë ndikim kundër bakterieve ne lëkurë.

Gjithashtu një recete per trajtim natyral për të frenuar djersën eshte : 20 gr gjethe  mështekne I zjejmë në një litër ujë jo më shumë se 10 min dhe e pijmë gjatë gjithë ditës.

Edhe veshjet kanë një rëndësi për djersën. Rrobat sintetike krijojnë nxehtësi, më mirë të vishen rroba të lehta dhe prej pambuku.

Evito ushqimet që prodhojnë nxehtësi të brendshme si mishi I kuq, djathrat me yndyre, gjalpin dhe të skuqurat si dhe ushqimet që të japin etje.Sa mëshumë të pish ujë aq më shumë djersit.Lëngjet  nuk duhen pirë të ftohta ose me akull.Shmang pijet me gaz  sepse e ftohin trupin nga jashtë duke krijuar një hapësrë termike qe rrit sasine e djerses.            /Albmirror.com/

Pamja e jashtme tregon shenjën e horoskopit, ja se si…

October 6, 2012 by  
Filed under Astronomia

Comments Off

Edhe pse mund t’ju duket e çuditshme, nëse i besoni horoskopit, do të jeni në gjendje të dalloni se çfarë shenje i përkasin njerëz të ndryshëm, duke u bazuar në karakteristikat e fytyrës së tyre.

Më poshtë, po ju japin disa orientime, për ta pasur më të lehtë. Kështu, ju do të filloni të bëni testimet e para.

 

Dashi

Shenja e parë e Zodiakut, Dashi, udhëheq fytyrën dhe kokën.

Të gjithë ata që i përkasin kësaj shenje, në përgjithësi kanë vija shumë të theksuara në fytyrë dhe ballë, që shtrihen nga qendra për tek anët (si brirët e dashit).

Në disa raste, kryesisht tek meshkujt, balli kërcen për nga jashtë. Të lindurit në këtë shenjë gëzojnë shëndet mjaft të mirë, janë të lëvizshëm, ndërsa mënyra sesi ecin, tregon se kanë shumë besim në vetvete.

Demi

Kjo shenjë ka si simbol pamjen e kafshës prej nga ka marrë edhe emrin.

Të lindurit e kësaj shenje mund të kenë marrë qafën e gjerë dhe të fortë të demit, por kjo nuk ndodh përherë, pasi në disa raste qafa e tyre është e gjatë dhe e hollë.

Por, në vija të përgjithshme, qafa është një karakteristikë e theksuar e njerëzve që i përkasin kësaj shenje.

Gjithsesi, bëhet me dije se qafa dhe të gjitha organet që fshihen brenda, lidhen në mënyrë të drejtpërdrejtë me demin. Kështu, njerëzit e kësaj shenje kanë trup të lidhur, flokë kaçurrelë apo të valëzuar dhe sy në ngjyrë të errët.

Binjakët

Shenja e Binjakëve udhëheq sistemin e frymëmarrjes dhe të lindurit e kësaj shenje janë të këndshëm dhe të falin një valë freskie (në kuptimin figurativ).

Nëse gjykojmë nga mënyra sesi lëvizin apo sillen, për shembull gjatë eventeve të ndryshme, mund të themi se duken të gjatë, të hollë, edhe pse mund të jenë të shkurtër dhe të shëndetshëm.

Simboli i tyre janë dy fëmijë të vegjël, ndaj edhe binjakët kanë karakteristika të vogla, por shumë të ndezura, pamje shprehëse dhe sy që ndriçojnë, me qëllim që të mos u shpëtojë asgjë. Kurse ballin e kanë zakonisht të gjerë.

Gaforrja

Gaforrja është shenja që udhëheq gjoksin dhe stomakun, ndërsa ka si simbol një gaforre.

Karakteristika kryesore për të lindurit në këtë shenjë është fytyra e rrumbullakët, edhe kur ata janë shumë të bukur.

Veç kësaj, femrat e kësaj shenje kanë gjoks vërtet të bukur, pak rëndësi ka madhësia. Gjithashtu, rrezikojnë që nga shëndeti, të grumbullojnë kile në zonën rreth barkut.

Sytë gjithashtu i kanë shumë të bukura.

Luani

Njihet si mbreti i pyllit dhe të gjithë që kanë lindur në këtë shenjë, kanë një sjellje mbretërore, si dhe flokë mjaft të shëndetshëm dhe të bukur.

Lëvizjet i bëjnë të ngadalta dhe i japin rëndësi çdo veprimi të tyre. Shpatullat i kanë të gjera dhe trupin e mbajnë drejt.

Sytë e tyre kanë një shkëlqim të kadifenjtë, ndërsa fytyra zakonisht është e gjerë.

Hunda është karakteristika e tyre më e theksuar në fytyrë, ndërsa buzëqeshja është e veçantë.

Virgjëresha

Shenja e Virgjëreshës udhëheq sistemin tretës dhe përfaqësohet në mënyrë simbolike nga një vajzë.

Të lindurit në këtë shenjë, duken më të rinj në moshë nga sa ç’janë, si dhe gëzojnë shëndet të mirë.

Ata skuqen lehtë kur ndodhen në qendër të vëmendjes dhe nëse janë vetëm, kujdesen shumë për veten e tyre. Shikohen shpesh në pasqyrë dhe përpiqen që të gjejnë defektet, që më pas të thonë se nuk janë aspak të bukur.

Peshorja

Në përgjithësi, të lindurit në shenjën e Peshores dallohen për buzët dhe hundën e tyre që i kanë në forma të bukura. Ata dinë të ruajnë linja mjaft harmonike.

Por edhe në rastet kur nuk i kanë këto cilësi, ata prapë janë shumë tërheqës dhe kanë buzëqeshje të mrekullueshme dhe të qeshur karakteristike që ia përcjellin edhe të tjerëve.

Lëvizjet e tyre janë plot naze, trupin e kanë të rregullt dhe zëri i tyre është melodioz. Janë mjaft elegantë në veprimet e tyre.

Akrepi

Karakteristika kryesore e të gjithë atyre që kanë lindur në shenjën e Akrepit, është vështrimi i tyre i mprehtë.

Sytë e tyre, qoftë në ngjyrë të çelët, qoftë në ngjyrë të errët, transmetojnë një dritë të veçantë që duket sikur pasqyrojnë shpirtin e njerëzve që kanë përpara.

Por nga ana tjetër, Akrepët janë të aftë që të fshehin ndjenjat e tyre pas një sjelljeje të padepërtueshme. Ata kanë vija karakteristike në fytyrë që bëhen akoma më të dukshme, falë lëkurës së tyre që zakonisht është e zbehtë dhe e tejdukshme.

Shigjetari

Shigjetari simbolizon një centaur, pra një qenie mitologjike që ishte gjysmë njeri dhe gjysmë kalë.

Mos vallë kjo është arsyeja që të lindurit në këtë shenjë lëvizin me nxitim dhe zakonisht me një hap që të kujton maratonën?

Shigjetarët zakonisht kanë sy të bukur dhe shprehës, si dhe trup atletik, por rrezikojnë që me kalimin e viteve të shëndoshen shumë lehtë, pasi e adhurojnë ushqimin.

 

Bricjapi

Me një pamje të rreptë, që i bën shumë “të pjekur” edhe kur janë të rinj në moshë, bricjapët kanë një zë mjaft të bukur dhe të thellë.

Zakonisht janë ezmerë dhe lëvizjet e tyre janë shumë të matura dhe të përmbajtura.

Edhe kur janë të relaksuar, ata mbeten seriozë, me një pamje të thellë, që theksohet akoma më shumë nga natyra e tyre skeptike.

Lëkura është pika e tyre më e ndjeshme dhe vuajnë shpesh nga alergjitë dhe problemet me lëkurën.

Ujori

Të lindurit në shenjën e Ujorit kanë ballë të lartë, sy në ngjyrë të çelët dhe një pamje të përhumbur, flokë të drejtë dhe një profil të rregullt.

Këto janë karakteristikat kryesore të pamjes së tyre të jashtme dhe një mënyrë mjaft tërheqëse kur u buzëqeshin të njohurve të tyre.

Nuk janë elegantë por kanë një trup të lidhur dhe me muskuj.

Peshqit

Të lindurit në shenjën e fundit të Zodiakut udhëheqin këmbët në trupin e njeriut. Ndaj edhe ecja e tyre është karakteristike, me hapatë shpejtë, elegantë dhe të lehtë.

Peshqit kanë sy të mëdhenj me formë të bukur, ndërsa fijet e flokëve mjaft të hollë.

Lëvizin me mjaft elegancë, gjë që u jep mjaft lezet edhe kur janë të shkurtër, edhe kur janë të gjatë.

/alb-observer.com/

Prekëse! Sakrifica e nënës: “Nëse mbijeton, mos harro se sa shumë të dua!”

October 3, 2012 by  
Filed under Te ndryshme

Comments Off

Është histori e vërtet që ndodhi pak orë, pas tërmetit të fuqishëm në Japoni, disa muaj më parë…Do mund të ishte dhe kjo një përrall apo legjendë , por fatkeqësisht… nuk është! Është realiteti që na kujton se tregimet nuk janë gjithmonë legjenda!

Pasi tërmeti ishte “zhdukur”, ekipet e shpëtimit arritën në rrënojat e shtëpisë së një gruaje të re dhe aty përballën me trupin e saj të pajetë të mbuluar nga rrënojat. Pozicioni i trupit të saj, ishte disi i çuditshëm, të kujtonte momentin kur një besimtar përulet dhe i falet perëndisë së tij. Rrënojat e shtëpisë kishin mbuluar shpinën dhe kokën e saj.

Duke u përballur me gjithë këto vështirësi, kryetari i ekipit të shpëtimit vendosi të fus dorën e tij, brenda në një çarje në murin e rrënuar për të arritur trupin e gruas së pafat. Brenda tij, ziente shpresa se kjo grua ishte e gjallë. Mirëpo, si trupi i saj i ftohtë, po ashtu dhe trupi i saj i lakuar, dëshmonin se kjo grua kishte vdekur. Vetë krye i ekipit të shpëtimit, së bashku me kolegët e tjerë vendosën të largohen nga kjo shtëpi dhe t’i drejtoheshin shtëpive të tjera, për të ofruar aty ndihmë tek njerëz të tjerë që ndodheshin në nevojë të madhe për jetën.

Por, disa arsye të pashpjegueshme, citon alb-observer.com, e detyronin kryetarin e ekipit të shpëtimit e impononin atë të rikthehej në shtëpinë e shkatërruar ku ndodhej e groposur gruaja e pafat, pasi një fuqi e pashpjegueshme e “shtynte” atë për atje… Kështu dhe u bë! U afrua, u ul në gjunjë dhe futi përsëri dorën në çarjen e krijuar në murin e rrënuar, për të kërkuar një boshllëk nën trupin e saj të vdekur.

Papritur, filloi të thërras i entuziazmuar! “Është një fëmijë! Ka një fëmijë këtu!”.

I gjithë ekipi i shpëtimit, u grumbullua rreth tij dhe me kujdesin më të madh hoqën të gjithë mbetjet e rrënojave të shtëpisë, që kishin pllakosur gruan e pafat. Si të ishte mrekulli, para syve të tyre u shfaq një djalë tremuajsh, i mbështjell me një batanije e stolisur me motive lulesh, që ndodhej nën trupin e pajetë të nënës së tij. Sigurisht, që nënë trime kishte kryer një sakrificë mbinjerëzore për të shpëtuar djalin e saj tere muajsh.
Kur ajo kuptoi se shtëpia po rrënohej, përdori trupin e saj për të krijuar një improvizim mbrojtës për fëmijën e saj. Djaloshi i vogël, kur e gjeti kryetari i grupit të shpëtimit, po flinte i qetë teksa ishte mbështjell me batanijen e nënës së tij, e rrëmbeu prej andej dhe i mallëngjyer, i përlotur e solli në “Dritë”, duke e larguar nga rrënojat.

Mjeku nxitojë menjëherë për të vizituar djaloshin e vogël.
Pasi hapi batanijen, zbuloj brenda saj një telefon celular. Në ekranin e telefonit kishte një mesazh që shkruante:
“Nëse ia rrinë të mbijetosh, ta mbash mend se sa shumë të dua!”./alb-observer.com/

Christina Aguilera rikthehet provokuese dhe sensuale (FOTOT)

September 29, 2012 by  
Filed under Showbiz

Comments Off

Christina Aguilera rikthehet provokuese dhe sensuale (FOTOT)

 

 

Në videoklipin më të ri, Christina Aguilera pasi është rikthyer në formë të mirë fizike, shfaqet elegante por dhe tepër provokuese.

Këngëtarja vjen për të gjithë fansat e saj me albumin më të ri muzikor “Your Body”, ku ajo prezantohet me një imazh ndryshe, raporton noa.al.

Në këngën më të re, Aguilera shoqërohet nga tri meshkuj simpatikë.

“Meshkujt nuk dëmtohen nga kjo video”, është shprehur këngëtarja para fillimit të xhirimeve.

31-vjeçarja në një moment shfaqet e shtrirë në shtrat, ku tregon trupin e saj vetëm me reçipeta pink, kanatiere me imazh leopardi, ndërsa në duar ka disa bizhuteri.

Përsa i përket modelit dhe ngjyrës së flokëve, në këtë video këngëtarja ka eksperimentuar me ngjyra dhe modele të ndryshme, ku prezantohet herë me stilin e Kelly Osbourne, me flokë kaçurela ngjyrë rozë, me flokë të drejtë ngjyrë të verdhë, me fije pink, e më pas me disa gërsheta të vogla.

Këngëtarja në këtë videoklip të ri paraqitet më seksi se kurrë dhe me një trup perfekt.

“Jam e kënaqur që luaj këtë karakter, pasi dal shumë nga vetja ime. Ky është vetëm argëtim, është si një film i vogël”, shprehet ajo.

 

Bën dashuri me të vdekurën, arrestohet i moshuari

September 26, 2012 by  
Filed under Lajme te cuditshme

Comments Off

Një shtetas 64-vjeçar nga Xhorxhia e SHBA-së u arrestua, pasi kreu marrëdhënie seksuale me trupin pa jetë të një gruaje që vdiq në banesën e tij!

Bëhet fjalë për Wade Davis, i cili njoftoi policinë katër orë pasi gruaja kishte vdekur. Por gjatë këtyre katër orëve, ai kishte kryer marrëdhënie seksuale me të vdekurën.

Ende nuk janë zbardhur shkaqet e vdekjes së saj. Davis pagoi garancinë dhe u la i lirë, por ai do të thirret përsëri nga autoritetet, kur të mësohet se nga se vdiq viktima. /alb-observer.com/

Halle Berry seksi edhe pas të 40-ve, forma mahnitëse në plazh

September 18, 2012 by  
Filed under Showbiz

Comments Off

 

Halle Berry seksi edhe pas të 40-ve, forma mahnitëse në plazh
Aktorja Halle Berry e cila i ka kaluar prej kohësh të 40-at, shokon sërish me perfeksionin e trupit të saj.Siç informon noa.al dhe siç duket në fotografitë bashkëngjitur Berry tregon në plazh trupin e saj më se në formë, teksa argëtohet me një grup miqsh në Malibu.

a.y/noa.al

Malibu

 

Më mirë nën racizmin grek sesa në varfërinë ekstreme në Shqipëri – Emigrantja e riadhesuar largohet nga Shqipëria e tmerruar

August 28, 2012 by  
Filed under Emigracion

Comments Off

Një histori drithëruese që fatkeqësisht bën emigrantët të heqin nga mendja edhe…

dëshirën e  riatdhesimit në Shqipëri,pasi qeveria shqiptare e vetmja gjë që bën mendon vetëm për administratën publike ,ndërsa emigrantët dhe sektorin privat  e ka lënë në mëshirë të fatit dhe shumë njerëz në Shqipëri jetojnë duke shitur hekur për skrap.

Nga Leart Kola

Ndërkohë që në televizorin e kafenesë ku unë dhe një miku im ishim ulur për t’i bishtnuar vapës aspak natyrore të Tiranës, Berisha po shfrytëzonte rastin për të trumbetuar sukseset shumëmilionëshe të turizmit. Ky miku im, si për t’i prishur qejfin Kryeministrit, më tregoi një histori që pak a shumë shkonte kështu:

Motra e tij jetonte prej dhjetë vjetësh në Athinë, vend ku punonte e kishte ndërtuar familjen. Me krizën e fundit ekonomike ajo e humbi punën, por nuk ishte faktikisht kjo që e bëri të mendonte kthimin në Shqipëri. Arsyeja pse ajo donte të kthehej, ishte ngritja serioze e partisë fashiste, që në lagjen e saj kishte edhe anëtarësinë më të madhe. Skenat e dhunës përgjithësisht ndaj zezakëve në mes të ditës, duke qenë se ata ishin subjekti më lehtësisht i dallueshëm, tregonte për një racizëm jo vetëm tanimë simbolik, por konkret, me parti politike dhe me një influencë në rritje. Nuk kuptohej, thoshte ai, që i referohej asaj, pra motrës së tij, nëse ishin polici, apo banda fashiste. Ajo që kuptohej, ishte që ditët po bëheshin edhe më të rënda, e nuk mund të jetohej më aty.

Nën këtë trysni, ajo kthehet, dhe pas një muaji që jetoi në Tiranë, vendos të rikthehet edhe një herë në Athinë. Pyetjes sime sesi është e mundur që një njeri të kthehet në një situatë të tillë, në një ambient të tillë, miku im iu përgjigj, që sado e thellë kriza atje, ekziston prapë mundësia e një pune, ndërsa këtu, kaosi që përjetohet është aq i papenetrueshëm sa nuk mund të shohësh asnjë të ardhme.

Kjo histori nuk tenton të ngrejë një ndjeshmëri filantropike, apo larg qoftë ndonjë ndjenjë nacionalizmi kundër fqinjit grek. Por patjetër duhet të na bëjë të reflektojmë për disa probleme shumë të thella.

Problemi i parë është që ne emigracionin nuk e kemi politizuar kurrë, emigrantët kanë qenë individë të hedhur në botë, e detyrë e tyre ishte që të sillnin para në Shqipëri. Madje jo vetëm kaq, por çdo konsullatë apo ambasadë, nuk e sheh shqiptarin që jeton jashtë si një njeri për t’u mbrojtur por vetëm rrjepur me teknika të ndryshme mashtrimi me bazë certifikatë e pasaportë. Ne si shtet jo vetëm që nuk u kemi krijuar kushte emigrantëve të votojnë për Parlamentin e vendit të tyre, por as nuk kemi pasur politika të jashtme ku të drejtonim votën tonë në Greqi e Itali. Vende këto ku ne përbëjmë një numër të rëndësishëm votash, e kjo politikë do të ndihmonte gjithnjë e më tepër në përmirësimin e kushteve të shqiptarëve.

Institucionet shtetërore shqiptare, emigrantët nuk i numërojnë si shqiptarë, për këtë arsye ata numërohen vetëm si turistë. Edhe motra e mikut tim, që erdhi e dëshpëruar për të gjetur një punë në vendin e saj, patjetër që është numëruar si turiste. Kjo është tragjedia e një kombi që nuk e njeh forcën e tij e nuk ka imagjinatë për të ardhmen. E një shoqërie që jo vetëm gënjehet nga Kryeministri për çdo ditë, por kjo ka filluar dhe t’i pëlqejë. Gjërat nuk janë aq keq sa duken, janë dhe më keq faktikisht, sepse askush nuk po mundohet të shohë më thellë. Gati një milion shqiptarë në Greqi sot nuk përballen vetëm me krizën ekonomike e me terrorin fashist të grupeve paramilitare të Agimit të Artë, por edhe me një dorëheqje.

sistematike të institucioneve të shtetit shqiptar në raport me nevojat e mbrojtjen e tyre. Paradoksalisht atë që nuk e bën shteti shqiptar, e bëjnë aktivistët e SYRIZA, në rrugët e Greqisë, që dalin kurdoherë në mbrojtje të shqiptarëve. Po tamam ata që nuk i duam ne, që para disa kohësh kur rezultati i tyre u rrit, një turli teveqelësh mbushën gazetat e Tiranës, kundër SYRIZA. Kjo tregon edhe shkëputjen përherë e më drastike të “elitave” të shoqërisë sonë, me dimensionin popullor që duhet të ketë politika. Elita që noton në klishe, e cila as nuk di dhe as nuk do të dijë më shumë se çfarë po ndodh përreth tyre, sepse në fund i intereson vetëm rroga, dhe prestigji fals që të ofron një qytet si Tirana.

Problemi i dytë, është mosshfrytëzimi i krizës në Itali dhe Greqi. Shqiptarët që jetojnë jashtë vendit të tyre, duke qenë se pikërisht, nuk kanë punuar në të, kanë pasur tendencën të kenë kursime për “ditë të këqija”. Këto kursime ata janë të gatshëm që t’i investojnë në Shqipëri po të krijohen kushtet e duhura. Janë të ardhura që me një ndihmë nga shteti do mund të rivitalizonin bujqësinë dhe industrinë e lehtë. Për këtë duhet që shteti të mos i shohë më emigrantët si turistë, por si krijuesit e së ardhmes tonë kolektive. Nuk do të ishte e vështirë që të lehtësoheshin kreditimet për ata që vijnë nga jashtë e duan të investojnë. Të kanalizoheshin këto investime në fusha të ndryshme që do të rikonfiguronin ekonominë tonë, nga një ekonomi tërësisht pre e privatizimeve korruptive e masive, në një ekonomi prodhimi.

Duke bërë këtë, Shqipëria do të mund të ndërhynte edhe në një problem tjetër, që është papunësia. E cila këtu është e krijuar nga mungesa e aftësive për të bërë çfarëdo pune e për t’u integruar në tregun modern të punës. Të papunët në Shqipëri kanë vetëm dhe ekskluzivisht trupin e tyre për të ofruar, kjo e bën situatën e tyre tragjike. Sepse edhe nëse ne integrohemi në tregun europian, përsëri shqiptari do të jetë një i papunë, por kësaj here në një territor gjeografik më të madh. Askush në Europë sot nuk ka më kohë të marrë punëtorë të patrajnuar.

Përsëri këtë çështje e zgjidhin emigrantët që do të thërriten për të investuar kursimet e tyre në Shqipëri. Ata e kanë luksin të punësojnë e duke punësuar të trajnojnë, jo vetëm sepse kostot e krahut të punës në Shqipëri janë shumë më të ulëta se në vende tjera të Europës, por edhe sepse pikërisht kjo ka ndodhur dhe me ata kur kanë shkuar në Europë në ’90-n. Atëherë kur Europa e kërkonte pikërisht këtë lloj të punëtorit, për interes të pagesës së ulët, por që tashmë me krizën që ka kapluar dhe me dyndjet e 20 viteve të fundit, nuk është më e interesuar ta bëjë.

Ky vështrimi ynë nga Perëndimi, me sy të perënduar, duke ëndërruar pasuri të menjëhershme, është një gënjeshtër e madhe sa vetë Perëndimi, por është një gënjeshtër, që e mban sot këtë pushtet dritëshkurtër në këmbë. Ne duhet t’i kthejmë sytë nga njëri-tjetri, vetëm shqiptarët mund ta nxjerrin vendin e tyre nga kjo situatë e pashpresë. Nëse ne nuk jemi të gatshëm të integrojmë shqiptarët ne Shqipëri, ka për të qenë e pamundur të integrojmë Shqipërinë diku tjetër. Ky është leksioni i parë që duhet të mësojmë, nëse duam të ecim përpara.

E megjithatë, trajtimi i shqiptarëve që vijnë nga jashtë si turistë, nuk u rezervohet vetëm atyre.Edhe të tjerë shqiptarë që jetojnë në Shqipëri trajtohen si turistë. E jo vetëm trajtohen kështu nga qeveria Berisha, por dhe ne sillemi si të tillë. Vetëm turistët janë të pandjeshëm ndaj vendit ku janë, ata duan thjesht shërbim, kjo është dhe arsyeja pse ne sot kemi një ekonomi kryesisht të bazuar drejt shërbimit dhe jo prodhimit. Berisha është fajtor për këtë situatë, por historia nuk gjykon vetëm liderët, por dhe shoqërinë që ua bëri të mundur pikërisht këtyre liderëve të bënin politika të tilla antikombëtare. Por ne mbetemi të pandjeshëm përballë këtyre fenomeneve, tamam si të ishim turistë. E nëse ne do të vazhdojmë të sillemi kështu, atëherë askush të mos qeshë kur Saliu deklaron se në Shqipëri ka 3 milionë turistë, për herë të parë ai ka të drejtë.

Gazeta Shqip

I dënuar të jetojë

August 17, 2012 by  
Filed under Lifestyle

Comments Off

 

I dënuar të jetojë<br /><br />

Një 58-vjeçar i prekur nga një sëmundje e rrallë që e bën të jetë i zgjuar dhe i vetëdijshëm, por pa pasur asnjë kontroll mbi muskujt e paralizuar të trupit, shpërtheu në lot kur një gjykatë në Britaninë e Madhe i hoqi të drejtën të vetvritej.

Tony Nicklinson vuan prej shtatë vitesh nga sindroma e “kyçjes në vetvete”, e cila bën që e vetmja gjë që ai mund të ketë kontroll mbi trupin e tij të jenë sytë.

Britaniku nuk është në gjendje të flasë dhe të lëvizë asnjë pjesë të trupit, ndërsa i duhet asistencë e vazhdueshme dhe e plotë për të vazhduar të jetoje në këtë ferr në të cilin ndodhet.

Sipas bashkëshortes së tij Jane, e cila kujdeset për 58-vjeçarin, vendimi i gjykatës e dënon Tonyn me “burgim të përjetshëm brenda trupit, me mungesë dinjiteti dhe mjerim”.

Nicklinson pësoi një infarkt ndërsa ndodhej në një udhëtim pune në Athinë, në vitin 2005.

Goditja në zemër i shkaktoi sindromën, që e ka lënë tërësisht të paralizuar në çdo pjesë të trupit, ndonëse ai është plotesisht i aftë mendërisht dhe në gjendje të kuptojë situatën në të cilën ndodhet.

Prej dy vitesh, i sëmuri kishte ngritur një çështje në gjykatë, duke i kërkuar Gjykatës së Lartë të Britanisë që të lejonte mjekët ta asistonin në vetvrasje, të cilën ai nuk mund ta kryejë dot për shkak të kufizime fizike.

Në bazë të legjislacionit aktual, nëse ai do të “asistohet” të vdesë, familjari apo mjeku që do ta bëjë këtë, mund të dënohet deri në burgim të përjetshëm për vrasje me paramendim.

Megjithatë, ditën e enjte, pas seancash të tëra gjyqësore, 58-vjeçarit iu dha lajmi më i hidhur në jetë… që nuk mund të vdesë.

Eutanazia, siç quhet “vdekja e asistuar” për arsye mjekësore, ndalohet me ligj dhe vetëm Parlamenti ka në dorë të ndryshojë këtë ligj.

Nëpërmjet një kompiuteri të posaçëm që e lejon të flasë, i sëmuri u shpreh në gjykatë: “Jam tërësisht i rënuar nga ky vendim. Edhe pse e njihja legjislacionin, shpresova gjithsesi që pas punës fantastike të avokatëve të mi dhe provës së mjerimit të skajshëm në të cilën ndodhem, i paaftë t’i marr jetën vetes, të lejohesha të paktën që të prehesha në paqe prej kësaj gjykate. Unë nuk po tentoj të ndryshoj legjislacionin, kërkoj vetëm mëshirë për një vdekje të denjë. Kështu, po më dënoni përjetësisht në poshtërim të përditshëm”.

tochanel

« Previous PageNext Page »